Jak wyjechać za granicę, kiedy średnia jest grubo poniżej wymaganych 4,5, a PIT za ubiegły rok pokazuje smętne 400 złotych? Ze stypendium za granicą nici? Już masz dość swojej szkoły?
Możesz spróbować swoich sił w programie Wolontariatu Europejskiego.
Co to jest?
To projekt w ramach programu Komisji Europejskiej „Młodzież”. Po prostu wyjeżdża się za granicę, aby tam, w upatrzonej wcześniej organizacji pracować jako wolontariusz. Z całą pewnością to niesamowita okazja, aby poznać ludzi z innych krajów w ich naturalnym środowisku, przy codziennej pracy, w trakcie zwykłych zajęć. To szansa poznania innych metod pracy, podzielenia się swoim doświadczeniem, wiedzą i refleksją...
Przy dobrej organizacji pewnie nie zabraknie czasu na zwiedzanie, imprezkę i integrację z tamtejszą młodzieżą. O walorach językowych nie trzeba chyba wspominać – samo przebywanie w obcojęzycznym kraju pozbawia bariery językowej zanim zdążymy to zauważyć...
Jakie warunki trzeba spełnić? Właściwie trzeba ciągle być młodzieżą – czyli mieć nie więcej niż 25 lat (i nie mniej niż 18). Czasem trzeba mieć podstawową znajomość języka obcego, jeżeli organizacja, która będzie nas gościć tego wymaga. W zamian za to otrzymujemy rekompensatę kosztów podróży, a gospodarze (organizacja, w której pracujemy) zapewnia nam zakwaterowanie, wyżywienie, kursy doszkalające i kurs językowy. Nie płacimy też za ubezpieczenie, szczepienia ochronne, uzyskujemy pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności jeszcze w kraju. Poza tym otrzymujemy też kieszonkowe - według różnych źródeł – 100 lub 150 euro. Otrzymujemy też certyfikat Komisji Europejskiej o naszej pracy, zdobytych doświadczeniach i kwalifikacjach.
Wyjechać można na 6 - 12 miesięcy do organizacji o różnym profilu – od pracujących z dziećmi, młodzieżą, ludźmi starszymi po zajmujące się sportem czy informacja europejską. Każdy więc może znaleźć cos dla siebie.
Wszelkie informacje o programie i jego zasadach można znaleźć na stronie Narodowej Agencji Programu „Młodzież” – www.youth.org.pl, na stronie Fundacji im. Schumana – www.schuman.org.pl lub też w innych internetowych źródłach.
Warto też nadmienić, że Polska, jako przyszły kraj członkowski Unii również bierze udział w Programie jako strona goszcząca, obecnie w kraju przebywa około 70 osób z różnych krajów, a w białostockim „Eleosie” pracuje dziewczyna z Niemiec.
Ania
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz