„On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego” (Mat 16:15-16)
Jezus jest Chrystusem. Jest to pierwszy akt wiary, który człowiek wierzący musi przyjąć i zaakceptować. W trakcie narodzin dziecku Maryi nadano imię Jezus, co dosłownie znaczy Zbawiciel (z hebrajskiego Jozue: imię następcy Mojżesza, który przekroczył Jordan i wprowadził naród wybrany do ziemi obiecanej). „A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego” (Mat 1:21; Łuk 1:31). Jezus jest Chrystusem - Pomazańcem, Mesjaszem Izraela, Mesjaszem obiecanym światu przez Abrahama i jego dzieci. Ale kto to jest Mesjasz? Jest to drugie pytanie zadane przez Chrystusa człowiekowi w Biblii – tym razem nie uczniom, ale tym, którzy z Niego drwili i naśmiewali się. „Kim jest Mesjasz?” zapytał ich, nie dlatego że rzeczywiście chciał to wiedzieć, ale dlatego aby ich uciszyć i rozpocząć dzieło, dla którego przyszedł: zbawienie świata.
„A gdy się zeszli faryzeusze, zapytał ich Jezus, Mówiąc: Co sądzicie o Chrystusie? Czyim jest synem?
Mówią mu: Dawidowym.
Rzecze im: Jakże więc Dawid w natchnieniu Ducha nazywa go Panem,
gdy mówi: Rzekł Pan Panu memu:
Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich pod nogi twoje.
Jeśli więc Dawid nazywa go Panem, jakże może być synem jego?
I nikt nie mógł mu odpowiedzieć ani słowa,
ani też już nikt od owego dnia nie odważył się go pytać” (Mat 22:41-46)
Po Jego zmartwychwstaniu, pod wpływem Ducha Świętego, Apostołowie i wszyscy członkowie Kościoła zrozumieli znaczenie tych słów. Jezus jest Chrystusem. I Chrystus jest Panem. Jego tajemnicą jest, że jest On Jednym i Jedynym Władcą, identyfikowanym ze starotestamentowym Bogiem Jahwe. Widzieliśmy, jak Jahwe zawsze był nazywany Adonai, Władcą przez ludzi Izraela. Inaczej było w Grecji. W greckiej Biblii każde słowo Jahwe nie było nawet pisane. W odróżnieniu od Hebrajczyków, którzy pisali słowo Jahwe i mówili Adonai, Pan Bóg, Grecy pisali po prostu Kyrios – Władca, Pan. Stąd, Syn Dawida, inaczej określany Mesjaszem, zwany jest Kyrios, Władca. Żydzi, a w szczególności pierwsi chrześcijanie termin Pan, Władca odnosili tylko do samego Boga: „Bóg jest Panem i objawił się nam”. Tym Władcą i Bogiem jest Jahwe; jest nim również Jezus Chrystus - Mesjasz. Mimo tego, że Chrystus mówi, że „Ojciec większy jest niż Ja” (Jan 14:28), jednocześnie utwierdza nas, że „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (Jan 10:30). Wiara w „Jednego Boga Jezusa Chrystusa” jest głównym wyznaniem wiary, dla którego pierwsi chrześcijanie gotowi byli umierać. Dla nas to wyznanie potwierdza tożsamość Chrystusa z Najwyższym Bogiem.
tłum. Jurek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz